sklep z oponami, hurtownia opon, opony rolnicze, opony do auta

Co to jest pogłębianie bieżnika

Temat opon samochodowych nie omija żadnego kierowcy – większość wymienia je co sezon. Niestety charakterystyczną cechą opon jest ich podatność na ścieranie w długim okresie, co może powodować problemy z zawieszeniem naszego samochodu i nie tylko. Oczywistym rozwiązaniem na tego typu problem jest zakup nowego kompletu opon, jednak są kierowcy, który decydują się na pogłębienie bieżnika. Czym dokładnie jest? Jakie zalety za sobą niesie? Przeczytaj ten wpis, aby dowiedzieć się więcej.

Co to jest pogłębianie bieżnika

Spis treści

W jakim celu pogłębia się bieżnik?

Mimo, że opony to wydatek na lata, nie każdego stać na nowy, a nawet używany komplet. Z tego względu wiele osób decyduje się na pogłębienie bieżnika opon, dzięki czemu mogą one posłużyć jeszcze przez pewien czas. Głównym celem pogłębiania bieżnika jest przedłużenie żywotności opony poprzez przywrócenie jej właściwości trakcyjnych i przyczepności. Opony z płytszym bieżnikiem mogą powodować problemy z przyczepnością, szczególnie na mokrej lub śliskiej nawierzchni, co zwiększa ryzyko wypadków przez utratę kontroli nad pojazdem. Pogłębianie bieżnika pozwala na zwiększenie głębokości bieżnika, co z kolei zwiększa przyczepność i trakcję pojazdu na drodze, zwłaszcza w trudnych warunkach pogodowych, takich jak deszcz, śnieg czy lód. W ten sposób można również przedłużyć żywotność opony, co jest korzystne z punktu widzenia ekonomicznego.

Jak przebiega pogłębianie bieżnika?

Proces pogłębiania bieżnika przeprowadza się za pomocą specjalnych maszyn, które usuwają warstwę gumy z powierzchni bieżnika. Następnie, po dokładnym przeczyszczeniu i wygładzeniu powierzchni, na oponie nanosi się specjalny warstwowy materiał, który zwiększa jej wytrzymałość i trwałość. Warto jednak pamiętać, że pogłębianie bieżnika jest dozwolone tylko do określonej głębokości, zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Opona po pogłębianiu powinna być także regularnie kontrolowana, aby zapewnić bezpieczeństwo i właściwe właściwości jezdne na drodze.

Czy nacinanie bieżnika jest dozwolone prawnie?

Tak! Nie ma zakazu regeneracji bieżnika w polskim kodeksie drogowym. Nacinanie bieżnika jest w pełni legalne i rekomendowane przez Europejską Organizację Techniczną do spraw Opon i Felg. Dzięki temu zabiegowi wydłużamy życie opony, co wpływa na zmniejszenie zanieczyszczenia środowiska naturalnego. Należy jednak pamiętać, że opona musi być przystosowana do jazdy, a co za tym idzie mieć odpowiednie właściwości trakcyjne i przyczepność.

O ile zgodnie z prawem w Polsce można pogłębić bieżnik?

W Polsce można pogłębić bieżnik o maksymalnie 2 mm, zgodnie z przepisami prawa. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 13 listopada 2019 r. w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia, minimalna głębokość bieżnika opony na jezdni powinna wynosić 1,6 mm, ale jeśli bieżnik jest już bardziej zużyty, to można go pogłębić o maksymalnie 2 mm. Jest to związane z bezpieczeństwem jazdy i trakcją na drodze. Jednakże, zaleca się wymianę opon, gdy bieżnik jest już w znacznym stopniu zużyty, gdyż staje się ona mniej skuteczna w przypadku hamowania, a to może prowadzić do niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Podsumowanie

Jeśli rozważamy pogłębienie bieżnika naszych opon, możemy być pewni, że jest to dobre rozwiązanie zarówno pod względem ekonomicznym, jak i ekologicznym. Dzięki nacinaniu bieżnika możemy zaoszczędzić pieniądze, a jednocześnie wyrządzamy mniej szkód środowisku naturalnemu. Należy pamiętać, że bieżnik może być pogłębiony jedynie do pewnego stopnia, dlatego jeśli nasze opony są już mocno zużyte, należy zakupić nowy komplet opon. Firma WD Opony oferuje Państwu szeroką ofertę opon do samochodów osobowych, dostawczych, quadów, a nawet ogumienie rolnicze. Zapraszamy do zakupów w naszym sklepie internetowym.

Wyszukaj produkt