Co warto wiedzieć o oponach rolniczych?

Opony rolnicze to jeden z najważniejszych elementów właścicieli gospodarstw rolnych i nie tylko. O ich popularności świadczy fakt, że w zeszłym roku sprzedano w Europie około 900 tysięcy sztuk! Odpowiednio dobrane potrafią zapewnić bezproblemowe, ergonomiczne i długoletnie użytkowane. Wychodzimy naprzeciwko oczekiwaniom i przygotowaliśmy artykuł, który przedstawi najważniejsze cechy, na które warto zwrócić uwagę.

Przede wszystkim podczas zakupu należy wiedzieć, że opony rolnicze, to opony do zadań specjalnych! Samochody osobowe dostosowane są do poruszania się po utwardzonych drogach, natomiast traktory jeżdżą głównie po polach, łąkach i lasach. Dodatkowo często mają dodatkowe obciążenie w postaci przyczep albo ciężkich maszyn. Pokazuje to, jak ważne jest dobranie odpowiednich opon rolniczych.

Opony rolnicze – jakie są ich rodzaje?

Opony rolnicze to przede wszystkim dwa rodzaje: radialne i diagonalne. W głowie początkującego użytkownika maszyn rolniczych, może pojawić się pytanie: które są lepsze? Opony rolnicze radialne to wielowarstwowa budowa, która zapewnia trwałość. Ponadto wolniej się zużywają, co pozwala na wieloletnie korzystanie. Odpowiednio dobrane zmniejszają zużycie paliwa! Opony diagonalne to duża odporność ścianek bocznych na uszkodzenia mechaniczne, cichobieżność, wysoki komfort jazdy i prosta konstrukcja. Warto wspomnieć, że bardziej polecane są opony rolnicze rodzaju radialnego. Są o wiele wytrzymalsze i dostosowane do warunków specjalnych.

Na co zwrócić uwagę podczas wybierania opon rolniczych?

Wybór najlepszych opon rolniczych do traktora powinno stanowić jedną z najważniejszych spraw. Odpowiednio dobrane potrafią wytrzymać przez długie lata i znacznie ułatwić pracę w polu. Przy kupnie warto zwrócić uwagę na:

  • Trakcję traktora – dobrze dobrana pozwala zmniejszyć zużycie paliwa,
  • Przebieg opony – ważne w szczególności przy zakupie opon używanych,
  • Samooczyszczanie bieżnika – niektóre zestawy opon posiadają zdolność do samooczyszczania bieżnika. Ułatwia to użytkowanie, ale również zwiększa żywotność opon rolniczych. W szczególności ważne, gdy mamy kilkanaście maszyn rolniczych.

Jak dbać o opony rolnicze?

Opony rolnicze nie należą do najtańszych sprzętów. Wobec czego należy dbać o nie w taki sposób, aby wytrzymały jak najdłużej. Polecamy użytkowanie zgodnie z zaleceniami producenta – jeżeli nie stosujemy się do tego, możemy szybko je uszkodzić i sprawić, że będą potrzebowały serwisu. Warto również regularnie zwracać uwagę na prawidłowe ciśnienie, a przede wszystkim prawidłowo je przechowywać! Opony rolnicze powinny znajdować się w zadaszonym pomieszczeniu, aby ograniczyć wpływ warunków atmosferycznych. Dodatkowo trzeba odizolować opony rolnicze od wszelkich substancji chemicznych, gdyż mogą je uszkodzić.